Brand Name: Tianma
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
TFT
Display Size:
3.5inch
Supplier Type:
Original Brand
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Resolution:
320(RGB)x480, HVGA 166PPI
Module Outsize(mm):
55.26(W)x84.69(H) X2.3(D) Mm
Viewing Angle:
70/70/70/60 (Typ.)(CR≥10)
Brightness:
300cd/m2
Interface:
CPU/RGB/SPI , 45 Pins FPC
Touch Screen:
Without
Application:
Industrial, Mobile Phone, Handheld, PDA
MPQ:
270pcs
Warranty:
12 Months
Highlight:
tianma tft lcd screen
tianma tft lcd display screen
rgb tft lcd screen
Product Description
Products Description
Panel Model
TM035PDHG03
Panel Brand
Tianma
Size (inch )
3.5inch
Panel Type
a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution
320(RGB)×480, HVGA 166PPI
Pixel Format
RGB Vertical Stripe
Module Outsize(mm)
55.26(W)×84.69(H) ×2.3(D) mm
Display Mode
TN, Normally White, Transmissive
LCD Active area(mm)
48.96(W)×73.44(H) mm
Response Time
25 (Typ.)(Tr+Td)
Display Colors
65K/262K 60% NTSC
Light Source
1S6P WLED , 30K hours , Without Driver
Viewing Angle
70/70/70/60 (Typ.)(CR≥10)
Touch Screen
Without
Brightness
300 cd/m² (Typ.)
Power Supply
1.8/2.8V (Typ.)(IOVCC/VCI)
Contrast Ratio
500:1 (Typ.) (TM)
Used for
Industrial, Handheld, PDA, Mobile Phone
Frame Ratio
60Hz
Enviroment
Storage Temp.: -30~ 80 °C
Operating Temp.: -20 ~ 70°C
LCM Interface Type
CPU/RGB/SPI , 45 pins FPC
FPC connector
Pitch 0.3mm
Details Images
Company Profile
FAQ
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%