Brand Name: Tianma
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
TFT
Display Size:
4.3inch
Supplier Type:
Original Brand
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Resolution:
480(RGB)x272, WQVGA 128PPI
Module Outsize(mm):
105.5(W)x67.2(H)x3.8(D) Mm
Viewing Angle:
89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Brightness:
400cd/m2
Interface:
Parallel RGB (1 Ch, 8-bit) , 40 Pins FPC
Touch Screen:
Without
Application:
Industrial, Handheld, PDA, Instrument,Driving Recorder
MPQ:
120pcs
Warranty:
12 Months
Highlight:
lcd industrial tft display
tianma tft lcd display
tianma industrial tft display
Product Description
Products Description
Panel Model
TM043NDHG28-00
Panel Brand
Tianma
Size (inch )
4.3inch
Panel Type
a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution
480(RGB)×272, WQVGA 128PPI
Pixel Format
RGB Vertical Stripe
Module Outsize(mm)
105.5(W)×67.2(H) ×3.8(D) mm
Display Mode
TN, Normally White, Transmissive
LCD Active area(mm)
95.04(W)×53.856(H) mm
Response Time
25 (Typ.)(Tr+Td)
Display Colors
16.7M 50% NTSC
Light Source
5S2P WLED , 30K hours , Without Driver
Viewing Angle
70/70/60/70 (Typ.)(CR≥10)
Touch Screen
Without
Brightness
400 cd/m² (Typ.)
Power Supply
3.3/7.5V (Typ.)(VDD/VPP)
Contrast Ratio
800:1 (Typ.) (TM)
Used for
Industrial, Handheld & PDA,  Driving Recorder, Indstrument
Frame Ratio
60Hz
Enviroment
Storage Temp.: -30~ 90 °C
Operating Temp.: -30 ~ 85 °C
LCM Interface Type
FPC connector
Pitch 0.5mm
Details Images
Company Profile
FAQ
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%