Brand Name: Innolux
Detail Information
Place of Origin:
Guangdong, China
Type:
TFT
Display Size:
5.6inch
Supplier Type:
Original Brand
Backlight Type:
WLED [3S5P] , 20K Hours , W/O Driver
Resolution:
640(RGB)x480, VGA 143PPI, 640(RGB)x480, VGA 143PPI
Brightness:
200 Cd/m² (Typ.), 200cd/m2
Operating Temperature:
Operating : -20 ~ 70 °C ; Storage : -30 ~ 80 °C
Display Type:
TN, Normally White, Transmissive
Mounting Type:
Wire Leads
Screen Size:
126.5(W)x100(H)x6(D) Mm
Communication Interface:
Parallel RGB (1 Ch, 8-bit) 50 Pins FPC
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Module Outsize(mm):
126.5(W)x100(H)x6(D) Mm
Viewing Angle:
70/70/50/70 (Typ.)(CR≥10)
Interface:
Touch Screen:
Without
Application:
Industrial PMP VOIP Phone Video Door Phone Digital Photo Frame
MPQ:
60pcs
Warranty:
12 Months
Highlight:
innolux tft lcd display
innolux industrial tft display
640x480 tft lcd display
Product Description
Products Description
Panel Model
AT056TN52 V.3
Panel Brand
Innolux
Size (inch )
5.6inch
Panel Type
a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution
640(RGB)×480, VGA 143PPI
Pixel Format
RGB Vertical Stripe
Module Outsize(mm)
126.5(W)×100(H) ×6(D) mm
Display Mode
LCD Active area(mm)
112.896(W)×84.672(H) mm
Response Time
10/15 (Typ.)(Tr/Td)
Display Colors
16.7M
Light Source
3S5P WLED , 20K hours , Without Driver
Viewing Angle
70/70/50/70 (Typ.)(CR≥10)
Touch Screen
Without
Brightness
200 cd/m² (Typ.)
Power Supply
3.3/5.0/15/-10V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL)
Contrast Ratio
500:1 (Typ.) (TM)
Used for
Industrial
Frame Ratio
60Hz
Enviroment
Storage Temp.: -30 ~ 80 °C
Operating Temp.: -20 ~ 70 °C
LCM Interface Type
FPC connector
Pitch 0.5mm
Details Images
Company Profile
FAQ
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%