Brand Name: Sharp
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
TFT
Display Size:
8.4inch
Supplier Type:
Original Brand
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Resolution:
800(RGB)x600, SVGA 119PPI
Module Outsize(mm):
199.5(W)x154(H)x12.45(D) Mm
Viewing Angle:
65/65/60/55 (Typ.)(CR≥10)
Brightness:
330cd/m2
Interface:
LVDS (1 Ch, 6/8-bit) , 20 Pins Connector
Touch Panel:
Withtout
Application:
Industrial Equipment
MPQ:
20pcs
Warranty:
12 Months
Highlight:
sharp tft lcd display
sharp industrial tft display
800x600 tft lcd display
Product Description
Products Description
Panel Model
LQ084S3LG03
Panel Brand
Sharp
Size (inch )
8.4inch
Panel Type
a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution
800(RGB)×600, SVGA 119PPI
Pixel Format
RGB Vertical Stripe
Module Outsize(mm)
199.5(W)×154(H) ×12.45(D) mm
Display Mode
TN, Normally White, Transmissive
LCD Active area(mm)
170.88(W)×128.16(H) mm
Response Time
35 (Typ.)(Tr+Td)
Display Colors
262K/16.7M
Light Source
WLED , 50K hours , With LED Driver
Viewing Angle
65/65/60/55 (Typ.)(CR≥10)
Touch Screen
Without
Brightness
330 cd/m² (Typ.)
Power Supply
3.3V (Typ.)
Contrast Ratio
450:1 (Typ.) (TM)
Used for
Industrial
Frame Ratio
60Hz
Enviroment
Storage Temp.: -30 ~ 75 °C
Operating Temp.: -30 ~ 75°C
Vibration Level
2.0G (19.6 m/s²)
LCM Interface Type
FPC connector
HRS, DF19G-20P-1H, Pitch 1.0mm
Details Images
Company Profile
FAQ
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%