Brand Name: Innolux
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
TFT
Display Size:
10.1inch
Supplier Type:
Original Brand
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Resolution:
1280(RGB)x800, WXGA 149PPI
Module Outsize(mm):
230.7(H)x152.55(V) X7(D) Mm
Viewing Angle:
88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10)
Brightness:
1200cd/m2
Interface:
LVDS (1 Ch, 6/8-bit) , 30 Pins Connector
Touch Panel:
Withtout
Application:
Industrial, Outdoor High Brightness
MPQ:
28pcs
Warranty:
12 Months
Highlight:
innolux tft lcd display
innolux industrial tft display
10.1inch tft lcd display
Product Description
Products Description
Panel Model
G101ICE-LH2
Panel Brand
Innolux
Size (inch )
10.1inch
Panel Type
a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution
1280(RGB)×800, WXGA 149PPI
Pixel Format
RGB Vertical Stripe
Module Outsize(mm)
230.7(W)×152.55(H) ×7(D) mm
Display Mode
AAS, Normally Black, Transmissive
LCD Active area(mm)
216.96(W)×135.6(H) mm
Response Time
13/12 (Typ.)(Tr/Td)
Display Colors
262K/16.7M
Light Source
WLED , 50K hours , With LED Driver
Viewing Angle
88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10)
Touch Screen
Without
Brightness
1200 cd/m² (Typ.)
Power Supply
5.0V (Typ.)
Contrast Ratio
800:1 (Typ.) (TM)
Used for
Frame Ratio
60Hz
Enviroment
Storage Temp.: -40 ~ 85 °C
Operating Temp.: -30 ~ 80°C
LCM Interface Type
FPC connector
I-pex, 20455-030E-76, Pitch 0.5mm
Details Images
Company Profile
FAQ
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%