Brand Name: BOE
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
TFT
Display Size:
17.3inch
Supplier Type:
Original Brand
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Resolution:
1920(RGB)x1080, FHD 127PPI
Module Outsize(mm):
398.1(H)x250.5(V)x4(D) Mm
Display Type:
ADS, Normally Black, Transmissive
Viewing Angle:
85/85/85/85 (Typ)(CR 10)
Brightness:
300cd/m2
Interface:
EDP
Touch Panel:
Withtout
Application:
Notebook, Healthcare
Warranty:
12 Months
Highlight:
boe tft lcd display
boe industrial tft display
1920x1080 tft lcd display
Product Description
Products Description
Panel Model
NV173FHM-N41
Panel Brand
BOE
Size (inch )
17.3inch
Panel Type
a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution
1920(RGB)×1080, FHD 127PPI
Pixel Format
RGB Vertical Stripe
Module Outsize(mm)
398.1(H)×250.5(V)×4(D) mm
Display Mode
LCD Active area(mm)
381.888(W)×214.812(H) mm
Response Time
30 (Typ.)(Tr+Td)
Display Colors
262K 72% NTSC
Light Source
WLED [10S6P] , 15K hours , With LED Driver
Viewing Angle
85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Touch Screen
Without
Brightness
300 cd/m² (Typ.)
Power Supply
3.3V (Typ.)
Contrast Ratio
800:1 (Typ.) (TM)
Used for
Notebook, Healthcare
Frame Ratio
60Hz
Enviroment
Storage Temp.: -20 ~ 60 °C
Operating Temp.: -0 ~50°C
LCM Interface Type
 eDP (2 Lanes) , eDP1.2 , HBR1 (2.7G/lane) , 30 pins Connector
FPC connector
UJU, IS050-L30B-C10, Pitch0.5mm
Details Images
Company Profile
FAQ
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%