Mitsubishi AA084SD11 Industrial TFT Monitor Screen High Brightness 1200nits Display
Brand Name: Mitsubishi
Model Number: AA084SD11
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
Japan
Type:
TFT
Display Size:
8.4inch
Supplier Type:
Original Brand
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Resolution:
800x600
Module Outsize(mm):
199.5(H)x149(V) X10.2(D) Mm
Viewing Angle:
80/80/80/60 (Typ.)(CR 10)
Brightness:
1200cd/m2
Interface:
LVDS
Touch Panel:
Withtout
Application:
Industrial Equipment
Power Supply:
3.3V (Typ.)
Frame Rate:
60Hz
Highlight:
Mitsubishi tft monitor screen
1200nits tft monitor screen
AA084SD11
Product Description
Mitsubishi 8.4-inch Industrial TFT Display
Key Features
  • SVGA 800×600 resolution at 119 PPI
  • Ultra-high brightness: 1200 cd/m²
  • Wide operating temperature: -30°C to 80°C
  • LVDS interface (1 ch, 6/8-bit)
  • 600:1 contrast ratio
  • 262K/16.7M color support
  • Long-life WLED backlight (100K hours)
Technical Specifications
Panel Model AA084SD11
Panel Brand Mitsubishi
Size 8.4 inch
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 800(RGB)×600, SVGA 119PPI
Module Dimensions 199.5(W)×149(H)×10.2(D) mm
Active Area 170.4(W)×127.8(H) mm
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Response Time 4/12 ms (Typ.)(Tr/Td)
Viewing Angle 80/80/80/60 (Typ.)(CR≥10)
Brightness 1200 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 600:1 (Typ.)
Power Supply 3.3V (Typ.)
Interface LVDS (1 ch, 6/8-bit), 20 pins Connector
Operating Temperature -30°C to 80°C
Storage Temperature -30°C to 80°C
Applications
Why Choose Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%