LCM 10.4 Inch TFT LCD Monitor Panel Mitsubishi AA104XD02 Mass Production
Brand Name: Mitsubishi
Model Number: AA104XD02
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
Japan
Display Size:
10.4 Inch
Supplier Type:
Original Brand
Display Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Module Outsize(mm):
230(W)x180.2(H) X11(D) Mm
Resolution:
1024(RGB)x768, XGA 123PPI, 1024(RGB)x768, XGA 123PPI
Brightness:
600nits, 600cd/m2
Contrast Ratio:
700:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle:
80/80/65/65 (Typ.)(CR≥10)
Interface:
LVDS (1 Ch, 6/8-bit) , 20 Pins Connector
Touch Panel:
Withtout
Backlight Type:
2 Strings WLED , 100K Hours , Without Driver
Operating Temperature:
Storage .: -30 ~ 80 °C Operating : 30 ~ 80 °C
Application:
Industrial
MPQ:
10pcs
Warranty:
12 Months
Highlight:
LCM 10 tft lcd monitor
Mass production 10 tft lcd monitor
AA104XD02
Product Description
AA104XD02 Mitsubishi 10.4-Inch Industrial Display Module
Mass production for this model starts in Q1,2009, no longer in production.
Key Features
  • 1024×768 XGA resolution with 123 PPI for clear, detailed imagery
  • 600 cd/m² high brightness display for excellent visibility
  • TN technology with 80/80/65/65 viewing angles
  • LVDS interface with 20-pin connector for reliable data transmission
  • 700:1 contrast ratio for superior image quality
  • WLED backlight with 100,000 hours lifespan
  • 262K/16.7M color support with 40% NTSC color gamut
  • Wide operating temperature range: -30°C to 80°C
Technical Specifications
Panel Model AA104XD02
Panel Brand Mitsubishi
Size 10.4 inch
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1024(RGB)×768, XGA 123PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Module Dimensions 230(W)×180.2(H)×11(D) mm
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Active Area 210.4(W)×157.8(H) mm
Response Time 4/12 ms (Typ.)(Tr/Td)
Display Colors 262K/16.7M 40% NTSC
Light Source 2 strings WLED, 100K hours
Viewing Angle 80/80/65/65 (Typ.)(CR≥10)
Touch Screen Without
Brightness 600 cd/m² (Typ.)
Power Supply 3.3V (Typ.)
Contrast Ratio 700:1 (Typ.) (TM)
Frame Ratio 60Hz
Operating Temperature -30°C to 80°C
Storage Temperature -30°C to 80°C
LCM Interface Type LVDS (1 ch, 6/8-bit)
FPC Connector JAE, FI-SE20P-HFE, Pitch 1.25mm
Applications
  • Industrial equipment and machinery
  • Healthcare medical devices
  • Outdoor & rugged displays
  • Elevator Display
  • Security Monitor Display
  • Automation Equipment Display
  • CNC Machine Display
Customization Options
About Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%