BOE 15.6 Inch Industrial TFT Display LCD Module 1920x1080 500Nits EV156FHM-N10
Brand Name: BOE
Model Number: EV156FHM-N10
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
Guangdong, China
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Display Size:
15.6 Inch
Supplier Type:
Original Brand
Module Outsize(mm):
363.8(W)x216(H) X9.9(D) Mm
Resolution:
1920(RGB)x1080, FHD 141PPI, 1920(RGB)x1080, FHD 141PPI
Viewing Angle:
89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Brightness:
500 Nits, 500cd/m2
Contrast Ratio:
1200:1 (Typ.) (TM)
Interface:
EDP (2 Lanes) , HBR1 (2.7G/lane) , 30 Pins Connector
Backlight Type:
8S4P WLED , 50K Hours , With LED Driver
Environment:
Operating Temperature: 0 ~ 60 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C
Application:
Industrial Healthcare
MPQ:
15pcs
Warranty:
12 Months
Highlight:
EV156FHM Industrial TFT Display
500Nits Industrial TFT Display
EV156FHM 15 inch tft lcd monitor
Product Description
EV156FHM-N10 BOE 15.6 Inch TFT LCD Display Module
Product Overview
Key Features
  • 1920*1080 FHD resolution with 141 PPI for sharp, detailed imagery
  • 500 cd/m² high brightness display for excellent visibility
  • ADS technology with 89/89/89/89 viewing angles
  • eDP interface with 30-pin connector for reliable data transmission
  • 1200:1 contrast ratio for superior image quality
  • WLED backlight with 50,000 hours lifespan
  • 16.7M color support with 79% NTSC color gamut
  • Wide operating temperature range: -0°C to 60°C
Technical Specifications
Panel Model EV156FHM-N10
Panel Brand BOE
Size 15.6 inch
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1920(RGB)*1080, FHD 141PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Module Dimensions 363.8(H)*216(V)*9.9(D) mm
Display Mode ADS, Normally Black, Transmissive
Active Area 344.16(W)*193.59(H) mm
Response Time 20ms (Typ.)(Tr+Td)
Display Colors 16.7M 79% NTSC
Light Source WLED [8S4P], 50K hours, With LED Driver
Viewing Angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Touch Screen Without
Brightness 500 cd/m² (Typ.)
Power Supply 3.3V (Typ.)
Contrast Ratio 1200:1 (Typ.) (TM)
Application Industrial Healthcare
Frame Rate 60Hz
Storage Temperature -20°C to 60°C
Operating Temperature -0°C to 60°C
LCM Interface Type eDP (2 Lanes), HBR1 (2.7G/lane), 30 pins Connector
FPC Connector STM, MSAK24025P30, Pitch 0.5mm
Applications
  • Industrial equipment and machinery
  • Healthcare medical devices
  • Elevator Display
  • Security Monitor Display
  • POS / Kiosk Display
  • Automation Equipment Display
  • CNC Machine Display
Customization Options
About Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%