Brand Name: Mitsubishi
Model Number: AA121XP01
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
Japan
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Display Size:
12.1 Inch
Supplier Type:
Original Brand
Outline Dim.:
260.5x203x10 (HxVxD)
Resolution:
1024(RGB)×768, XGA 105PPI
Color Depth:
262K/16.7M 72% NTSC
Contrast Ratio:
1000 : 1 (Typ.) (TM)
Display Type:
SWV, Normally Black, Transmissive
Viewing Angle:
85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Luminance:
500 Cd/m² (Typ.)
Signal Type:
LVDS (1 Ch, 6/8-bit) , Connector 20 Pins
Backlight:
WLED , 100K Hours , With LED Driver
Enviroment:
Storage Temp.: -30 ~ 80 °C Operating Temp.: -30 ~ 80 °C
Warranty:
12 Months
Highlight:
mitsubishi tft lcd display
mitsubishi industrial tft display
xga tft lcd display
Product Description
Mitsubishi AA121XP01 12.1 Inch XGA IPS TFT-LCD Display Module
Key Features
  • 1024×768 XGA resolution with 105 PPI for exceptional display clarity
  • 500 cd/m² brightness for excellent visibility in bright environments
  • IPS technology with wide viewing angles for consistent image quality
  • LVDS interface with 20-pin connector for reliable data transmission
  • 1000:1 contrast ratio for superior image quality
  • WLED backlight with 100,000 hours lifespan
  • 262K/16.7M color support with 72% NTSC color gamut
  • Extended operating temperature range: -30°C to 80°C
  • Wide storage temperature range: -30°C to 80°C
Technical Specifications
Brand Mitsubishi Model P/N AA121XP01
Diagonal Size 12.1 inch Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1024(RGB)×768, XGA 105PPI Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 245.76(W)×184.32(H) mm Bezel Opening 249.0(W)×187.5(H) mm
Outline Dimensions 260.5(H)×203(V)×10(D) mm Surface Treatment Antiglare, Hard coating (3H)
Luminance 500 cd/m² (Typical) Contrast Ratio 1000:1 (Typical)
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typical, CR≥10) Work Mode SWV, Normally Black, Transmissive
Response Time 12/12 ms (Typical, Tr/Td) Color Depth 262K/16.7M, 72% NTSC
Backlight WLED, 100K hours, With LED Driver Mass 600g (Typical)
Refresh Rate 60Hz Voltage Supply 3.3V (Typical)
Signal Type LVDS (1 ch, 6/8-bit), 20 pins Connector Touchscreen Without
Operating Temperature -30°C to 80°C Storage Temperature -30°C to 80°C
Applications
Customization Options
Capacitive touchscreen integration solutions available upon request.
About Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%