Brand Name: Sharp
Model Number: LQ104S1LG81
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
Guangdong, China
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Display Size:
10.4inch
Supplier Type:
Original Brand
Display Type:
TN, Normally White, Transmissive
Module Outsize(mm):
246.5(H)x179.3(V)x13(D) Mm
Resolution:
800(RGB)x600, SVGA 96PPI, 800(RGB)x600, SVGA 96PPI
Brightness:
420cd/m2, 420cd/m2
Viewing Angle:
70/70/50/70 (Typ.)(CR≥10)
Backlight Type:
WLED , 50K Hours , With LED Driver
Interface:
LVDS (1 Ch, 6-bit) , 20 Pins Connector
Operating Temperature:
Operating : -30 ~ 80 °C ; Storage .: -30 ~ 80 °C
Touch Panel:
Withtout
Application:
Industrial Equipment
MPQ:
20pcs
Warranty:
12 Months
Packaging Details:
20pcs/Box
Highlight:
10.4 Inch Industrial TFT Display
Wide Temperature Range TFT-LCD Module
LVDS Interface Industrial Display Panel
Product Description
10.4 Inch SVGA 800x600 TFT-LCD Industrial Display Panel
Key Features
  • 800×600 SVGA resolution with 96 PPI for clear, detailed imagery
  • 420 cd/m² brightness for excellent visibility
  • TN technology with 70/70/50/70 viewing angles
  • LVDS interface with 20-pin connector for reliable data transmission
  • 600:1 contrast ratio for superior image quality
  • WLED backlight with 50,000 hours lifespan
  • 262K color support with 42% NTSC color gamut
  • Wide operating temperature range: -30°C to 80°C
Technical Specifications
Panel Model LQ104S1LG81 Panel Brand Sharp
Size 10.4 inch Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 800(RGB)×600, SVGA 96PPI Pixel Format RGB Vertical Stripe
Module Dimensions 246.5(H)×179.3(V)×13(D) mm Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Active Area 211.2(W)×158.4(H) mm Response Time 35ms (Typ.)
Display Colors 262K, 42% NTSC Light Source WLED, 50K hours
Viewing Angle 70/70/50/70 (Typ.)(CR≥10) Touch Screen Without
Brightness 420 cd/m² (Typ.) Power Supply 3.3V (Typ.)
Contrast Ratio 600:1 (Typ.) Frame Rate 60Hz
Interface Type LVDS (1 ch, 6-bit), 20 pins FPC Connector JAE, FI-SEB20P-HFE, Pitch 1.25mm
Operating Temperature -30°C to 80°C Storage Temperature -35°C to 80°C
Applications
  • Industrial equipment and machinery
  • Elevator Display
  • Security Monitor Display
  • Automation Equipment Display
  • CNC Machine Display
Customization Options
About Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%