AA084XD11 Mitsubishi 8.4 Inch Led Backlit TFT LCD Display Panel XGA 1024x768 1000cd/M2
Brand Name: Mitsubishi
Model Number: AA084XD11
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
China
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Display Size:
8.4inch
Supplier Type:
Original Brand
Resolution:
1024(RGB)x768, XGA 152PPI
Module Outsize(mm):
199.5(H)x149(V) X10.2(D) Mm
Viewing Angle:
85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Brightness:
1000cd/m2
Contrast Ratio:
1000:1 (Typ.) (TM)
Interface:
LVDS (1 Ch, 6/8-bit) , 20 Pins Connector
Touch Screen:
Without
Light Source:
WLED [2 Strings] , 100K Hours , W/O Driver
Environment:
Operating Temperature: -30 ~ 80 °C ; Storage Temperature: -30 ~ 80 °C
Application:
Industrial, Outdoor High Brightness
MPQ:
20pcs
Warranty:
12 Months
Packaging Details:
20pcs/Box
Highlight:
Mitsubishi led backlit tft lcd display
1000cd/M2 led backlit tft lcd display
Mitsubishi tft display panel
Product Description
Mitsubishi AA084XD11 8.4-Inch XGA Industrial Display
Key Features
  • 1024×768 XGA resolution with 152 PPI for exceptional display clarity
  • 1000 cd/m² ultra-high brightness for excellent visibility in bright environments
  • 85/85/85/85 viewing angles with SWV display technology
  • LVDS interface with 20-pin connector for reliable data transmission
  • 1000:1 contrast ratio for superior image quality
  • WLED backlight with 100,000 hours lifespan
  • 262K/16.7M color support
  • Wide operating temperature range: -30°C to 80°C
Technical Specifications
Panel Model AA084XD11 Panel Brand Mitsubishi
Size 8.4 inch Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1024(RGB)×768, XGA 152PPI Pixel Format RGB Vertical Stripe
Module Dimensions 199.5(H)×149(V)×10.2(D) mm Display Mode SWV, Normally Black, Transmissive
Active Area 170.496(W)×127.872(H) mm Response Time 12/12 ms (Typ.)(Tr/Td)
Display Colors 262K/16.7M Light Source WLED [2 strings], 100K hours
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) Touch Screen Without
Brightness 1000 cd/m² (Typ.) Power Supply 3.3V (Typ.)
Contrast Ratio 1000:1 (Typ.) Application Industrial, Outdoor high brightness
Frame Rate 60Hz Operating Temperature -30°C to 80°C
Interface Type LVDS (1 ch, 6-bit) Storage Temperature -30°C to 80°C
Connector 20 pins, JAE FI-SEB20P-HFE, Pitch 1.25mm
Applications
  • Industrial equipment and machinery
  • Automation equipment displays
  • Outdoor high brightness applications
  • CNC machine displays
  • Medical equipment
  • EV Charger Display
  • Industrial Control Display
Customization Options
About Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%