Brand Name: Sharp
Model Number: LQ104V1DG81
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
China
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Display Size:
10.4inch
Supplier Type:
Original Brand
Module Outsize(mm):
246.5(H)x179.3(V) X13(D) Mm
Resolution:
640(RGB)x480, VGA 76PPI
Viewing Angle:
80/80/60/80 (Typ.)(CR 10)
Brightness:
450cd/m2
Interface:
CMOS (1 Ch, 6-bit) , 31 Pins Connector
Touch Screen:
Without
Light Source:
WLED , 50K Hours , With LED Driver
Environment:
Operating Temperature: -30 ~ 80 °C ; Storage Temperature: -30 ~ 80 °C
MPQ:
20pcs
Application:
Industrial
Warranty:
12 Months
Packaging Details:
20pcs/Box
Highlight:
10.4 Inch TFT-LCD Display Screen
640x480 VGA LCD Module
Wide Temperature Industrial TFT Display
Product Description
Original Industrial Sharp LQ104V1DG81 10.4 Inch Display
Key Features
  • 640×480 VGA resolution with 76 PPI for clear imagery
  • 450 cd/m² brightness display for excellent visibility
  • TN technology with 80/80/65/80 viewing angles
  • CMOS interface with 31-pin connector for reliable data transmission
  • 800:1 contrast ratio for superior image quality
  • WLED backlight with 50,000 hours lifespan
  • 262K color support with 50% NTSC color gamut
  • Wide operating temperature range: -30°C to 80°C
Technical Specifications
Panel Model LQ104V1DG81 Panel Brand Sharp
Size 10.4 inch Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 640(RGB)×480, VGA 76PPI Pixel Format RGB Vertical Stripe
Module Dimensions 246.5(H)×179.3(V)×13(D) mm Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Active Area 211.2(W)×158.4(H) mm Response Time 35ms (Typ.)
Display Colors 262K, 50% NTSC Light Source WLED, 50K hours, With LED Driver
Viewing Angle 80/80/65/80 (Typ.)(CR≥10) Touch Screen Without
Brightness 450 cd/m² (Typ.) Power Supply 3.3V (Typ.)
Contrast Ratio 800:1 (Typ.) Application Industrial
Frame Rate 60Hz Interface Type CMOS (1 ch, 6-bit), 31 pins Connector
Operating Temperature -30°C to 80°C Storage Temperature -30°C to 80°C
FPC Connector HRS, DF9MA-31P-1V(32), Pitch 1.0mm
Applications
  • Industrial equipment and machinery
  • Elevator Display
  • Security Monitor Display
  • Automation Equipment Display
  • CNC Machine Display
Customization Options
About Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%