AUO 6.5 Inch 640x480 VGA Industrial TFT Display LCD Module G065VN01 V2
Brand Name: AUO
Model Number: G065VN01 V2
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
China
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Display Size:
6.5inch
Supplier Type:
Original Brand
Resolution:
640(RGB)x480, VGA 122PPI
Module Outsize(mm):
153(W)*118(H)*11.2(D) Mm
Viewing Angle:
80/80/70/70 (Typ.)(CR 10)
Support Color:
262K/16.2M 55% NTSC
Brightness:
800cd/m2
Contrast Ratio:
600:1 (Typ.) (TM)
Interface:
LVDS (1 Ch, 6/8-bit) , 20 Pins Connector
Touch Panel:
Withtout
Power Supply:
3.3V (Typ.)
Environment:
Operating Temp.: -30 ~ 80 °C ; Storage Temp.: -30 ~ 80 °C
Application:
Industrial Equipment, Outdoor High Brightness
Warranty:
12 Months
Highlight:
640x480 Industrial TFT Display
AUO Industrial TFT Display
G065VN01 V2
Product Description
G065VN01 V2 AUO 6.5 inch 640×480 VGA TFT-LCD Display Module
Successor Model: G065VN01 V221
Key Features
  • 640×480 VGA resolution with 122 PPI for clear display quality
  • 800 cd/m² high brightness for excellent visibility in various lighting conditions
  • TN technology with wide viewing angles for consistent image quality
  • LVDS interface with 20-pin connector for reliable data transmission
  • 600:1 contrast ratio for superior image quality
  • WLED backlight with 50,000 hours lifespan
  • 262K/16.2M color support with 55% NTSC color gamut
  • Operating temperature range: -30°C to 80°C
  • Storage temperature range: -30°C to 80°C
Technical Specifications
Panel Model G065VN01 V2
Panel Brand AUO
Size 6.5 inch
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 640(RGB)×480, VGA 122PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Module Dimensions 153(W)×118(H)×11.2(D) mm
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
LCD Active Area 132.48(W)×99.36(H) mm
Response Time 15/10 (Typ.)(Tr/Td)
Display Colors 262K/16.2M 55% NTSC
Light Source WLED, 50K hours, With LED Driver
Viewing Angle 80/80/70/70 (Typ.)(CR≥10)
Touch Screen Without
Brightness 800 cd/m² (Typ.)
Power Supply 3.3V (Typ.)
Contrast Ratio 600:1 (Typ.) (TM)
Frame Ratio 60Hz
Interface Type LVDS (1 ch, 6/8-bit), 20 pins Connector
FPC Connector STM, MSB24013P20, Pitch 1.0mm
Application Industrial, Outdoor High Brightness
Applications
  • Industrial equipment and machinery
  • CNC machine displays
  • Medical equipment
  • EV Charger Display
  • Industrial Control Display
Customization Options
Capacitive Touch Optional
About Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%