3S7P WLED Industrial LCD Module TFT Display 1280x800 WXGA Tianma TM070JDHG30
Brand Name: Tianma
Model Number: TM070JDHG30-00
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,T/T
Supply Ability: 3Kpcs/Month
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Display Size:
7"
Resolution:
1920(RGB)×1080, FHD 119PPI
Supplier Type:
Original Brand
Pixel Format:
RGB Vertical Stripe
Surface:
Antiglare, Hard Coating
Luminance:
400 Cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio:
1000 : 1 (Typ.) (TM)
Response Time:
25 (Typ.)(Tr+Td) Ms
Lamp Type:
9S6P WLED , 50K Hours , With LED Driver
Input Voltage:
5.0V (Typ.)
Signal Interface:
LVDS (2 Ch, 8-bit) , 30 Pins Connector
Packaging Details:
Box
Highlight:
3S7P WLED lcd module tft
1280x800 lcd module tft
TM070JDHG30
Product Description
Tianma TM070JDHG30 7.0 Inch Display Module
Product Overview
Key Features
  • High resolution 1280x800 WXGA display with 217 PPI for sharp, detailed imagery
  • Wide 176-degree viewing angle ensures clarity from multiple perspectives
  • LVDS interface with 40-pin FPC connector for reliable data transmission
  • Horizontal orientation design optimized for industrial applications
  • 16.7 million color depth with 50% NTSC color gamut
  • Customization options available with cover glass and capacitive touch
Technical Specifications
Parameter Specification
Brand & Model Tianma TM070JDHG30-00
Diagonal Size 7-inch
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1280(RGB)*800, WXGA (217 PPI)
Active Area 149.76mm * 93.6mm
Outline Dimensions 161mm * 107mm * 4.95mm
Luminance 400 cd/m² (Typical)
Contrast Ratio 800:1 (Typical)
Viewing Angle 88/88/88/88 (CR≥10)
Response Time 35ms (Typical, Tr+Td)
Backlight 3S7P WLED, 30,000 hours lifespan
Signal Interface LVDS (1 channel, 8-bit), 40-pin FPC
Voltage Supply 3.3V/10.4V/16V/-6.8V (VDD/AVDD/VGH/VGL)
Refresh Rate 60Hz
Operating Temperature -20°C to 70°C
Storage Temperature -30°C to 80°C
Weight 120g (Typical)
Applications
Customization Options
About Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%