10.1Inch Tianma 500nits IPS TFT LCD Module 149 PPI TM101JDHG30-00
Brand Name: Tianma
Model Number: TM101JDHG30-00
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
Guangdong, China
Panel Type:
A-Si TFT-LCD Panel
Brand:
Tianma
Display Size:
10.1inch
Supplier Type:
Original
Resolution:
1280(RGB)x800, WXGA 149PPI, 1280(RGB)x800, WXGA 149PPI
Module Outsize:
231.22(H)x150.6(V) X6.6(D) Mm
Display Type:
SFT, Normally Black, Transmissive
Viewing Angle:
85/85/85/85 (Typ.)(CR10)
Brightness:
500 Cd/m² (Typ.), 500cd/m2
Contrast Ratio:
800:1 (Typ.) (TM)
Communication Interface:
LVDS (1 Ch, 6/8-bit) , 40 Pins Connector
Backlight Type:
WLED [6S5P] , 50K Hours , With LED Driver
Operating Temperature:
Operating : -20 ~ 70 °C ; Storage : -30 ~ 80 °C
Application:
Industrial VOIP Healthcare
Warranty:
12 Months
MPQ:
30pcs
Net Weight:
280g
Packaging Details:
30pcs/Box
Highlight:
500nits Medical TFT Display
10.1Inch Tianma Medical TFT Display
TM101JDHG30
Product Description
Tianma TM101JDHG30-00 10.1-Inch Industrial Display Module
Key Features
  • 1280×800 WXGA resolution with 149 PPI for sharp display quality
  • 500 cd/m² high brightness for excellent visibility in various lighting conditions
  • IPS technology with 85/85/85/85 viewing angles for consistent image quality
  • LVDS interface with 40-pin connector for reliable data transmission
  • 800:1 contrast ratio for superior image quality
  • WLED backlight with 50,000 hours lifespan
  • 262K/16.7M color support with 50% NTSC color gamut
  • Operating temperature range: -20°C to 70°C
  • Storage temperature range: -30°C to 80°C
Technical Specifications
Panel Model TM101JDHG30-00
Panel Brand Tianma
Size 10.1-inch
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1280(RGB)×800 (WXGA) 149 PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Module Dimensions 231.22(W)×150.6(H)×6.6(D) mm
Active Area 216.96(W)×135.6(H) mm
Display Mode SFT, Normally Black, Transmissive
Response Time 10/15 ms (Typ.)(Tr/Td)
Display Colors 262K/16.7M, 50% NTSC
Light Source WLED [6S5P], 50K hours, With LED Driver
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Touch Screen Without
Brightness 500 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 800:1 (Typ.) (TM)
Power Supply 3.3V (Typ.)
Frame Rate 60Hz
Interface Type LVDS (1 ch, 6/8-bit) 40 pins Connector
FPC Connector JAE, HD1S040HA1, Pitch 0.5mm
Operating Temperature -20°C to 70°C
Storage Temperature -30°C to 80°C
Primary Applications VOIP Phone, Industrial, Healthcare
Applications
  • Industrial equipment and machinery
  • CNC machine displays
  • Medical equipment
  • EV Charger Display
  • Industrial Control Display
  • VOIP Phone systems
Customization Options
Capacitive Touch Optional
About Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%