AUO P215HVN01.2 21.5 Inch TFT LCD Thin Film Led Display Module FHD For Digital Signage
Brand Name: AUO
Model Number: P215HVN01.2
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
Guangdong, China
Type:
TFT
Display Size:
21.5 Inch
Supplier Type:
Original Brand
Backlight Type:
15S4P WLED , 30K Hours , Without Driver
Resolution:
1920(RGB)x1080, FHD 102PPI, 1920(RGB)x1080, FHD 102PPI
Brightness:
250 Nits, 250cd/m2
Operating Temperature:
Operating Temp.: -0 ~ 50 °C
Display Type:
VA, Normally Black, Transmissive
Mounting Type:
Connector
Screen Size:
495.6(W)x292.2(H) X11(D) Mm
Communication Interface:
LVDS (2 Ch, 8-bit) , 30 Pins Connector
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Module Outsize(mm):
495.6(W)x292.2(H) X11(D) Mm
Viewing Angle:
89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Interface:
Display Colors:
16.7M 72% NTSC
Application:
Digital Signage Advertising Display
Working Temperature:
Operating Temperature: -0 ~ 50 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C
Warranty:
12 Months
Highlight:
AUO thin film led display
21.5 Inch thin film led display
FHD tft lcd module
Product Description
AUO P215HVN01.2 21.5 Inch FHD LCD Display Module
Product Overview
Key Features
  • 1920×1080 Full HD resolution with 102 PPI for sharp, detailed imagery
  • 250 cd/m² brightness with 3000:1 contrast ratio
  • Wide 89/89/89/89 viewing angle ensures clarity from multiple perspectives
  • LVDS interface with 30-pin connector for reliable data transmission
  • 16.7 million color depth with 72% NTSC color gamut
  • 30,000-hour WLED backlight lifespan with integrated driver
Technical Specifications
Panel Model P215HVN01.2
Panel Brand AUO
Size 21.5 inch
Resolution 1920(RGB)×1080, FHD 102PPI
Display Mode VA, Normally Black, Transmissive
Active Area 476.64(W)×268.11(H) mm
Module Dimensions 495.6(W)×292.2(H)×11(D) mm
Response Time 13/5 ms (Typ.)(Tr/Td)
Interface LVDS (2 ch, 8-bit), 30 pins Connector
Power Supply 5.0V (Typ.)
Operating Temperature 0°C to 50°C
Storage Temperature -20°C to 60°C
Applications
About Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%