1.1 Inch 160x68 Monochrome TFT Display LCD Module For Reflective Tag Sharp LS011B7DH03
Brand Name: OEM
Model Number: LS011B7DH03
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
China
Display Mode:
TN, Normally White, Reflective
Display Size:
1.1inch
Panel Type:
CG-Silicon, LCM
Resolution:
160x68 160PPI
Module Outsize(mm):
32(H)x14(V) X0.86(D) Mm
Viewing Angle:
80/80/60/80 (Typ.)(CR 10)
Interface:
4-wire SPI , 10 Pins , FPC
Touch Screen:
Without
Application:
Industrial, Wearable
MPQ:
1600pcs
Warranty:
12 Months
Highlight:
1.1 Inch Monochrome TFT Display
160x68 Monochrome TFT Display
sharp ls011b7dh03
Product Description
Key Features
  • 160×68 resolution with 160 PPI for clear display
  • CG-Silicon technology with reflective display
  • Monochrome display with 20:1 contrast ratio
  • 4-wire SPI interface with 10-pin FPC connector
  • No backlight required - reflective technology
  • Compact module size: 32×14×0.86 mm
  • Operating temperature range: -20°C to 70°C
Technical Specifications
Panel Model LS011B7DH03 Panel Brand OEM
Size 1.1 inch Panel Type CG-Silicon, LCM
Resolution 160×68 (160 PPI) Pixel Format RGB Vertical Stripe
Module Dimensions 32(W)×14(H)×0.86(D) mm Display Mode TN, Normally White, Reflective
Active Area 25.28(W)×10.744(H) mm Response Time 10/20 ms (Typ.)(Tr/Td)
Display Colors Monochrome Light Source No Backlight
Viewing Angle 60/60/60/60 (Typ.)(CR≥2) Touch Screen Without
Power Supply 3.3/3.3V (Typ.)(VDDA/VDD) Frame Rate 60Hz
Interface Type 4-wire SPI 10 pins FPC FPC Connector Pitch 0.5mm
Operating Temperature -20°C to 70°C Storage Temperature -30°C to 80°C
Applications
  • Price Tag
  • Industrial Control Display
  • Wearable devices and tags
Customization Options
About Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%