Model Number: AT104XH11
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
China
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Display Size:
10.4 Inch
Brand:
Mitsubishi
Supplier Type:
Original Brand
Pixel Format:
RGB Vertical Stripe
Treatment:
Antiglare, Hard Coating (3H)
Brightness:
1300 Cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio:
700:1 (Typ.) (TM)
Response Time:
4/12 (Typ.)(Tr/Td)
Operating Mode:
TN, Normally White, Transmissive
Touch Panel:
Without
Power Supply:
3.3V (Typ.)
Light Source:
WLED , 100K Hours , W/O Driver
Interface Type:
LVDS (1 Ch, 6/8-bit) , 20 Pins Connector
Environment:
Applications:
Industry Rugged Display, Industrial,Outdoor High Brightness
Warranty:
12 Months
Packaging Details:
20pcs/Box
Highlight:
Rugged transparent tft display
1024x768 transparent tft display
AT104XH11
Product Description
AT104XH11 10.4" Industrial Display Module
Key Features
  • 1024×768 XGA resolution with 123 PPI for clear, detailed imagery
  • 600 cd/m² high brightness display for excellent visibility
  • TN technology with 80/80/65/65 viewing angles
  • LVDS interface with 20-pin connector for reliable data transmission
  • 700:1 contrast ratio for superior image quality
  • WLED backlight with 100,000 hours lifespan
  • 262K/16.7M color support with 40% NTSC color gamut
  • Wide operating temperature range: -30°C to 80°C
Technical Specifications
Brand Mitsubishi Model P/N AT104XH11
Diagonal Size 10.4" Panel Type a-Si TFT-LCD.LCM
Resolution 1024(RGB)×768, XGA 123PPI Pixel Format RGB Vertical stripe
Active Area 210.4(W)×157.8(H) mm Bezel Opening 215.4(W)×161.8(H) mm
Outline Dimensions 230.2(H)×180.2(W)×11.5(D) mm Surface Treatment Antiglare, Hard coating (3H)
Luminance 1300 cd/m² (Typ.) Contrast Ratio 700:1 (Typ.)
View Direction 6 o'clock Response Time 4/12 ms (Typ.)
Viewing Angle 80/80/80/80 (Typ.) Operating Mode TN, Normally White, Transmissive
Support Color 262K/16.7M 49% NTSC Light Source WLED, 100K hours
Weight 610g (Typ.) Application Industrial, Rugged Industry, Outdoor High Brightness
Frame Rate 60Hz Power Supply 3.3V (Typ)
Interface Type LVDS (1 ch, 6/8-bit), 20 pins Connector Environment Operating Temperature: -40°C to 85°C; Storage Temperature: -40°C to 85°C; Vibration Level: 6.8G (66.64 m/s²)
Applications
Customization Options
About Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%