Model Number: TM101JDHG32-00
MOQ: 200 pieces
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
Guangdong, China
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Display Size:
10.1 Inch
Supplier Type:
Original Brand
Resolution:
1280(RGB)x800, WXGA 149PPI
Brightness:
1000 Cd/m² (Typ.)
Outline Dim.:
229.8(W)x149(H) X9.61(D) Mm
Viewing Angle:
85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Backlight:
6S5P WLED , 50K Hours , With LED Driver
Signal Type:
LVDS (1 Ch, 6/8-bit) , 20 Pins Connector
Environment:
Operating Temp.: -20 ~ 70 °C ; Storage Temp.: -30 ~ 80 °C
Touchscreen:
Without
Warranty:
12 Months
Packaging Details:
18pcs/Box
Highlight:
1280x800 tft lcd display
1280x800 industrial tft display
lcm tft lcd display
Product Description
Model: TM101JDHG32-00 | Manufacturer: TIANMA
Core Product Features
  • Efficient Connectivity: LVDS (1 ch, 6/8-bit, 20 pins Connector) interface ensures stable data transmission, compatible with mainstream industrial control and display driver systems
Technical Specifications
Manufacturer TIANMA Model Name TM101JDHG32-00
Display Size 10.1 inch Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1280(RGB)*800, 16:10, WXGA Pixel Structure RGB Vertical Stripe
Display Area 216.96(W)*135.6(H) mm Panel Weight 289g (Typ.)
Outline Size 229.8(W)*149(H)*9.61(D) mm Surface Hard coating
Brightness 1000 cd/m² (Typ.) Contrast Ratio 700:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) Display Mode SFT, Normally Black, Transmissive
View Direction Symmetry Response Time 25 (Typ.)(Tr+Td) ms
Display Colors 262K/16.7M, 50% NTSC Application Industrial / Medical / Outdoor Use
Frequency 60Hz Touch Screen Without
Light Source 6S5P WLED, 50K hrs, With LED Driver Interface LVDS (1 ch, 6/8-bit), 20 pins Connector
Input Voltage 3.3V (Typ.) Environment Operating Temp. -20 ~ 70 °C, Storage Temp. -30 ~ 80 °C
Connector JAE,FI-SE20P-HFE,Pitch 1.25mm
Key Application Scenarios
  1. Outdoor High-Light Equipment
  2. Industrial Control & Automation
  3. Outdoor Commercial Display
  4. Specialized Monitoring & Medical Equipment
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%