Model Number: NL12880BC20-07F
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
China
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Display Size:
12.1 Inch
Supplier Type:
Original Brand
Resolution:
1280(RGB)x800, WXGA 124PPI
Module Outsize(mm):
277.7x180.6x9.2 (HxVxD)
Viewing Angle:
80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Support Color:
262K/16.7M 40% NTSC
Brightness:
1800 Cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio:
800:1 (Typ.) (TM)
Signal Interface:
LVDS (1 Ch, 6/8-bit) , Connector 20 Pins
Light Source:
WLED [5 Strings] , 60K Hours , W/O Driver
Touch Panel:
Without
Environment:
Storage : -30 ~ 80 °C Operating : -20 ~ 70 °C Vibration : 2.0G
Application:
Industrial Outdoor High Brightness
Warranty:
12months
Highlight:
1280x800 tft lcd display
1280x800 industrial tft display
12.1 inch tft lcd display
Product Description
TFT NL12880BC20-07F 12.1 Inch Display
Key Features
  • 1280*800 WXGA resolution with 124 PPI for exceptional display clarity
  • 1800 cd/m² high brightness for excellent outdoor visibility
  • Wide 80/80/80/80 viewing angles for consistent image quality
  • LVDS interface with 20-pin connector for reliable data transmission
  • 800:1 contrast ratio for superior image quality
  • WLED backlight with 60,000 hours lifespan
  • 262K/16.7M color support with 40% NTSC color gamut
  • Wide operating temperature range: -20°C to 70°C
  • Vibration resistance: 2.0G (19.6 m/s²)
Technical Specifications
Panel Model NL12880BC20-07F
Panel Brand NLT
Size 12.1 inch
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1280(RGB)*800, WXGA 124PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Module Dimensions 277.7*180.6*9.2 mm (H*V*D)
Active Area 261.12*163.2 mm (W*H)
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Response Time 3/15 ms (Typ.)(Tr/Td)
Display Colors 262K/16.7M, 40% NTSC
Viewing Angle 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Brightness 1800 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 800:1 (Typ.)
Frame Rate 60Hz
Interface Type LVDS (1 ch, 6/8-bit), 20-pin connector
FPC Connector JAE FI-SE20P-HFE, Pitch 1.25mm
Power Supply 3.3V
Operating Temperature -20°C to 70°C
Storage Temperature -30°C to 80°C
Applications
Customization Options
About Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%