| Model Number: | TM043NBH02-40 |
| MOQ: | 1 |
| Payment Terms: | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Panel Model | TM043NBH02-40 |
| Panel Brand | Tianma |
| Size | 4.3 inch |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 480(RGB)*272, WQVGA 128PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Module Dimensions | 105.5 * 67.2 * 4.4 mm (H*V*D) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Active Area | 95.04 * 53.856 mm (W*H) |
| Response Time | 20 ms (Typ.) |
| Display Colors | 16.7M, 50% NTSC |
| Light Source | 5S2P WLED, 20K hours |
| Viewing Angle | 70/70/70/50 (Typ.)(CR≥10) |
| Touch Screen | 4-wire Resistive Touch |
| Brightness | 280 cd/m² (Typ.) |
| Power Supply | 3.3V (Typ.) |
| Contrast Ratio | 450:1 (Typ.) |
| Frame Rate | 60Hz |
| Interface Type | Parallel RGB (1 ch, 8-bit), 40 pins FPC |
| FPC Connector | Pitch 0.5mm |
| Operating Temperature | -20°C to 70°C |
| Storage Temperature | -30°C to 80°C |