Brand Name: Tianma
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
TFT
Display Size:
8.9inch
Supplier Type:
Original Brand
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Resolution:
3840x2400, WQUXGA 508PPI
Module Outsize(mm):
202 X 133 X 1.24(HxVxD)
Viewing Angle:
85/85/85/85 (Typ.)(CR 10)
Brightness:
0cd/m2
Interface:
MIPI
Touch Panel:
Withtout
Application:
3D Printer
MPQ:
36pcs
Warranty:
12 Months
Highlight:
tianma tft lcd display
tianma industrial tft display
lcd industrial tft display
Product Description
Products Description
Panel Model
TM089CFSP01
Panel Brand
Tianma
Size (inch )
8.9inch
Panel Type
a-Si TFT-LCD, CELL , FOB
Resolution
3840×2400, WQUXGA 508PPI
Pixel Format
Rectangle
Module Outsize(mm)
202(W)×133(H) ×1.24(D) mm
Display Mode
SFT, Normally Black, Transmissive
LCD Active area(mm)
192(W)×120(H) mm
Response Time
25 (Typ.)(Tr+Td)
Display Colors
262K/16.7M 36% NTSC
Light Source
No B/L
Viewing Angle
85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Touch Screen
Without
Brightness
0 cd/m² (Typ.)
Power Supply
1.8/3.3V (Typ.)(VDDI/VDD)
Contrast Ratio
600:1 (Typ.) (TM)
Used for
3D Printer
Frame Ratio
60Hz
Enviroment
Storage Temp.: -20 ~ 80 °C
Operating Temp.: -10 ~ 70°C
Driver IC
OG Built-in FT7250*2
Transmissivity
5.4% (Typ.)(with Polarizer)
LCM Interface Type
MIPI (4 data lanes) , 50 pins Connector
FPC connector
HRS, BM20B(0.8)-50DS-0.4V(51),   Pitch 0.4mm
Details Images
Company Profile
FAQ
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%