브랜드 이름: AUO
모델 번호: B156HAN02.4
MOQ: 1
지불 조건: L/C,D/A,D/P,T/T,웨스턴 유니온
상세 정보
원래 장소:
중국 광둥
패널 유형:
a-Si TFT-LCD, LCM
디스플레이 크기:
15.6인치
공급업체 유형:
오리지널 브랜드
개요 치수:
350.66(W)×216.15(H)×3.2(D)mm
해결:
1920(RGB)×1080, 16:9, FHD
시야각:
85/85/85/85(일반)(CR≥10)
색상 심도:
262K, 72% NTSC
응답:
25(일반)(Tr+Td)mm
휘도:
300cd/m²(일반)
명암비:
800 : 1 (일반) (TM)
백라이트:
WLED, 15,000시간, LED 드라이버 포함
신호 유형:
eDP(2레인), eDP1.3, 30핀 커넥터
최대 등급:
보관 온도: -20 ~ 60 °C 작동 온도: 0 ~ 50 °C
보증:
12개월
강조하다:
17.3 inch FHD industrial display
1920x1080 TFT-LCD panel
LVDS interface display module
제품 설명
15.6 Inch TFT-LCD Panel with eDP Interface
1920x1080 FHD Industrial Device Display Module Produced by AUO
Product Overview
Key Features
  • Thin & Lightweight Design for Portability
    With a slim profile of ≤3.2mm and a maximum weight of only 370g, this panel is optimized for ultra-portable notebooks, helping reduce overall device bulk while maintaining structural integrity.
  • Anti-Glare Coating & Balanced Viewing Experience
  • Reliable Backlight & Long Service Life
  • Low-Power, Universal eDP Interface
    Powered by a low 3.3V typical input voltage and featuring a standard eDP 1.3 (2 lanes, 30-pin) connector, it offers wide compatibility with mainstream notebook motherboards and supports low-power operation.
Technical Specifications
Parameter Category Parameter Details Parameter Value
Model Information Manufacturer AUO
Model Name B156HAN02.4
Basic Information Display Size 15.6"
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Display Parameters Resolution 1920(RGB)×1080, 16:9, FHD
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 344.16(W)×193.59(H) mm
Outline Size 350.66(W)×216.15(H)×3.2(D) mm
Brightness 300 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 800:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
View Direction Symmetry
Display Mode AHVA, Normally Black, Transmissive
Response Time 25 (Typ.)(Tr+Td) ms
Display Colors 262K, 72% NTSC
Frequency 60Hz
Structure & Appearance Panel Weight 370g (Max.)
Surface Antiglare
Shape Style Slim (PCBA Flat, T≤3.2mm)
Backlight & Power Light Source WLED, 15K hrs, With LED Driver
Input Voltage 3.3V (Typ.)
Interface & Function Interface eDP (2 Lanes), eDP1.3, 30 pins Connector
Connector I-pex,20455-030E-12,Pitch 0.5mm
Touch Screen Without
Application & Environment Application Notebook PC
Environment Operating Temp. 0 ~ 50 °C, Storage Temp. -20 ~ 60 °C
Applications
  • Consumer Notebook PCs
  • Portable Monitors & Secondary Displays
    Its low power consumption, thin form factor, and 3.3V drive voltage make it suitable for use in external portable monitors for on-the-go productivity.
  • Education & Office Equipment
  • Industrial & Commercial Display Terminals
Customization Options
Capacitive Touch Optional
Touchscreen integration solutions available upon request.
About Wan Shujie Display
등급 & 리뷰
전체 평점
5.0
평점 스냅샷
모든 등급의 분포는 다음과 같습니다.
5 별
100%
4 별
0%
3 별
0%
2 별
0%
1 별
0%