8.9inch MIPI Interface Tianma TM089CFSP01 WQUXGA TFT LCD Cell 3840x2400 Resolution FOB Screen for 3D Printer
Brand Name: Tianma
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
TFT
Display Size:
8.9inch
Supplier Type:
Original Brand
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Resolution:
3840x2400, WQUXGA 508PPI
Module Outsize(mm):
202 X 133 X 1.24(HxVxD)
Viewing Angle:
85/85/85/85 (Typ.)(CR 10)
Brightness:
0cd/m2
Interface:
MIPI
Touch Panel:
Withtout
Application:
3D Printer
MPQ:
36pcs
Warranty:
12 Months
Highlight:
tianma tft lcd display
tianma industrial tft display
lcd industrial tft display
Product Description
Products Description
Panel Model
TM089CFSP01
Panel Brand
Tianma
Size (inch )
8.9inch
Panel Type
a-Si TFT-LCD, CELL , FOB
Resolution
3840×2400, WQUXGA 508PPI
Pixel Format
Rectangle
Module Outsize(mm)
202(W)×133(H) ×1.24(D) mm
Display Mode
SFT, Normally Black, Transmissive
LCD Active area(mm)
192(W)×120(H) mm
Response Time
25 (Typ.)(Tr+Td)
Display Colors
262K/16.7M 36% NTSC
Light Source
No B/L
Viewing Angle
85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Touch Screen
Without
Brightness
0 cd/m² (Typ.)
Power Supply
1.8/3.3V (Typ.)(VDDI/VDD)
Contrast Ratio
600:1 (Typ.) (TM)
Used for
3D Printer
Frame Ratio
60Hz
Enviroment
Storage Temp.: -20 ~ 80 °C
Operating Temp.: -10 ~ 70°C
Driver IC
OG Built-in FT7250*2
Transmissivity
5.4% (Typ.)(with Polarizer)
LCM Interface Type
MIPI (4 data lanes) , 50 pins Connector
FPC connector
HRS, BM20B(0.8)-50DS-0.4V(51),   Pitch 0.4mm
Details Images
8.9inch MIPI Interface Tianma TM089CFSP01 WQUXGA TFT LCD Cell 3840x2400 Resolution FOB Screen for 3D Printer 0
8.9inch MIPI Interface Tianma TM089CFSP01 WQUXGA TFT LCD Cell 3840x2400 Resolution FOB Screen for 3D Printer 1
8.9inch MIPI Interface Tianma TM089CFSP01 WQUXGA TFT LCD Cell 3840x2400 Resolution FOB Screen for 3D Printer 2
8.9inch MIPI Interface Tianma TM089CFSP01 WQUXGA TFT LCD Cell 3840x2400 Resolution FOB Screen for 3D Printer 3
8.9inch MIPI Interface Tianma TM089CFSP01 WQUXGA TFT LCD Cell 3840x2400 Resolution FOB Screen for 3D Printer 4
8.9inch MIPI Interface Tianma TM089CFSP01 WQUXGA TFT LCD Cell 3840x2400 Resolution FOB Screen for 3D Printer 5
8.9inch MIPI Interface Tianma TM089CFSP01 WQUXGA TFT LCD Cell 3840x2400 Resolution FOB Screen for 3D Printer 6
8.9inch MIPI Interface Tianma TM089CFSP01 WQUXGA TFT LCD Cell 3840x2400 Resolution FOB Screen for 3D Printer 7
8.9inch MIPI Interface Tianma TM089CFSP01 WQUXGA TFT LCD Cell 3840x2400 Resolution FOB Screen for 3D Printer 8
Company Profile
8.9inch MIPI Interface Tianma TM089CFSP01 WQUXGA TFT LCD Cell 3840x2400 Resolution FOB Screen for 3D Printer 9
8.9inch MIPI Interface Tianma TM089CFSP01 WQUXGA TFT LCD Cell 3840x2400 Resolution FOB Screen for 3D Printer 10
8.9inch MIPI Interface Tianma TM089CFSP01 WQUXGA TFT LCD Cell 3840x2400 Resolution FOB Screen for 3D Printer 11
FAQ
8.9inch MIPI Interface Tianma TM089CFSP01 WQUXGA TFT LCD Cell 3840x2400 Resolution FOB Screen for 3D Printer 12
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%